جام ملتهای اروپا 2008

اخبار جام ملتهای اروپا - آنالیز بازیها - مطالب جالب در وبلاگ جام ملتهای اروپا

آسمانخراش ها و کوتوله های یورو 2008

**آسمانخراش ها**:

آندریاس ایساکسون، دروازه بان تیم ملی سوید با قدی معادل 199 سانتی متر بلندقدترین دروازه بان حاضر در یورو 2008 و دومین بازیکن قد بلند این رقابتهاست.او در رده باشگاهی نیز از دروازه تیم فوتبال منچستر سیتی انگلیس محافظت میکند.

اما بلند قدترین بازیکن یورو 2008 یک مهاجم است، یان کولر از تیم ملی جمهوری چک با 202 سانتی متر قد این عنوان را از آن خود کرده است.این آسمانخراش که عضو باشگاه نورنبرگ آلمان است، در تیم چک اکثرا نیمکت نشین است.شاید اگر چرخ روزگار میچرخید و او بسکتبالیت میشد اکنون یکی از یاران اصلی تیم ملی بسکتبال چک بود!

اما برای اینکه مدافعان نیز در این رده بندی جایگاهی داشته باشند پر متساکر مدافع بلندوالای ژرمن ها در رده سوم دکل های یورو 2008 قرار گرفته است.او در باشگاه وردربرمن آلمان مدافع مستحکم بوندس لیگاست.

در میان دروازه بانان تیمهای حاضر در جام ملتهای اروپا پس از دروازه بان سویدی، ادوین فان درسار، گلر تیم ملی هلند و منچستر یونایتد و پیتر چک همتای او در درون دروازه تیم ملی جمهوری چک و چلسی انگلستان با قد مشابه 197 سانتی متر در رده های بعدی هستند.

ضمن اینکه کوتاه قد ترین دروازه بان حاضر در این رقابتها،گیورگی کوپت دروازه بان تیم ملی فرانسه است که 180 سانتی متر قد دارد.این میزان قد هر چند برای یک دروازه بان چندان بلند نیست،اما این فیزیک بدنی اروپاییهاست که باعث بوجود آمدن این آمار شده است چرا که مثلا در جام ملتهای آسیا دروازه بانانی با قدی به مراتب کمتر در درون دروازه می ایستند.


**اما کوتوله های جام** :

شاید در فوتبال یک بازیکن کوتاهی قد را بتواند با ظرافتهای تکنیکی خود و شرکت پذیری در تاکتیک تیم جبران نماید.چرا که اکثرا هم این گونه است و بازیکنانی با قد کوتاه و متوسط هستند که با دریبلهای خود هواداران را به وجد می آورند.

کوتاه قدترین بازیکن یورو 2008، پیتر فلورنتین هافبک تیم ملی رومانی است.او قدی معادل 166 سانتی متر دارد، یعنی 36 سانتی متر اختلاف قد با یان کولر.او در بلغارستان و تیم باشگاهی زسکا صوفیه از موثرترین بازیکنان آن تیم است.

بالاتر از او چهار بازیکن با قد 169 سانتی متر وجود دارند که سهم ترکها دو بازیکن است.گوک دنیز کارادنیز،مهاجم و متین تومر،هافبک تیم ملی ترکیه،هم قد هستند.دو بازیکن دیگر این رده کازورلا سانتی هافبک تیم ملی اسپانیا و پیوتر تروچوسکی هم پست او در تیم ملی آلمان است.

به هر حال کارشناسان جام ملتهای اروپا هیچ آماری را جا نمیگذارند.حتی بر روی نکته ای مانند قد بازیکنان نیز دقت دارند.همین امر است که اروپایی ها را دقیق ترین افراد و مسابقات یورو را جام جهانی بدون آرژانتین و برزیل نامیده اند.مسابقاتی که در حد اعلای نظم و هماهنگی برگزار میشود.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۷ساعت 18:44  توسط محمد حسن دشتی  |